Šiuolaikiniam žmogui būdingas mažas fizinis aktyvumas. Technikos tobulėjimo tempai padiktavo būtinybę intensyviai krutinti smegenis, tačiau ne kūno raumenis. Didelė dalis miesto gyventojų dirba sėdimus darbus, keliauja automobiliu ar viešuoju transportu, laisvalaikį leidžia pasyviai – prie televizoriaus, kine, teatre. Net ir gamtoje dažnas renkasi pagulėti prie ežero ar jūros užuot minęs dviratį ar rytą pradėjęs krosu. Nors galimybių judėti pakanka, suaugus keisti sėslų gyvenimo būdą į aktyvų – sudėtinga. Tad daugelis mūsų juda per mažai.

O mūsų vaikai? Ikimokyklinio amžiaus mažyliai nenustygsta vienoje vietoje nė minutės: nuolat šokinėja, bėgioja, žaidžia. Vaikui augant, poreikis judėti palaipsniui slopsta. Mokyklinio amžiaus vaikai pradeda daugiau laiko praleisti sėdėdami prie stalo, skaitydami knygas, žiūrėdami TV, žaisdami kompiuteriu. Todėl labai svarbu mažam vaikui įskiepyti meilę aktyviam gyvenimo būdui.
Ikimokyklinio amžiaus vaikai labai sparčiai auga, jų raumenukai, sąnariai nespėja sustiprėti ir bet koks krūvis (ilgas sėdėjimas, nešama kuprinė) gali padaryti žalos. Tėvai savo pradinukus pradeda vesti į įvairius sporto būrelius, bet dažnai pavėluoja: vaikams jau būna padaryta žala. Tuomet paprastas sportas gali nepadėti, reikalingos kineziterapijų konsultacijos.

Nuo kokio amžiaus pradėti pratinti vaikutį prie judesio, mankštų? Kur tokį mažą vaiką vesti? Vaikų fizinio užimtumo vadovas Mindaugas Pocius teigia, kad tėveliai ir patys gali užsiimti vaikų fiziniu lavinimu, jei to nori. Pasak trenerio, reikia pradėti vaikutį pratinti prie mankštos nuo tada, kai jis pradeda ropoti. Reikia tinkamai pasiruošti vaikščiojimo etapui. Mankštelės mūsų mažiausiems turi būti linksmos, paprastos, trumpos, bet efektyvios. Kiekvieną kartą vaikutį patariama mokyti kažko naujo.
Kokius pratimus daryti? Kai vaikutis pradeda ropoti, pamokykite jį atsisėsti iš įvairių gulėjimo padėčių, padarykite keletą mankštos elementų (rankytėms, kojytėms). Vėliau padėkite atsistoti į ką nors įsikibus. Mokant vaikščioti, svarbiausia stebėti, ar mažylis stato pilna pėdutę ant žemės, jei ne – pataisykite su savo ranka. Iki 1,5 metų Jūsų mažyliui mankšta turėtų trukti nuo 10min. iki 30min.

Pratimai mažyliams iki 7 mėnesių

Laukiu – myliu:
mažylį paguldyti ant nugarytės ir rankytes ištiesti į šonus bei sukryžiuoti ant krūtinės. Pratimą kartoti 6-8 kartus.
k-laukiu-myliu

Dviratukas:
vaikutį paguldyti ant nugaros, kojytes paimti už kulkšnies, sulenkite ir ištieskite pakaitomis. Pratimą kartoti 6-8 kartus greitinant tempą.
k-dviratukas

Mano žaislas:
kai vaikutis tvirtai sėdi, jo mėgstamą žaisliuką ar kamuoliuką padėkite jo šone. Jo kojytes prilaikykite vienoje vietoje, o mažylis turi pasisukti ir paimti žaisliuką. Pratimą kartokite po 2-3 kartus į kiekvieną pusę.
k-mano-zaislas

Driežas:
vaikas guli ant pilvuko, kaire savo ranka prilaikote pėdutes, o vaikas siekia priekyje padėto mėgstamo žaisliuko. Vaiką reikia paskatinti, pagirti. Jei jis nebando siekti, dešinę ranka pakiškite po pilvuku ir paslinkite jį link žaisliuko. Pratimą kartokite 4-6 kartus.
k-kirminelis

Pratimai nuo 7 mėnesių.

Augam, augam:
iš gulimos padėties, laikydami vaikutį už sulenktų alkūnių, pakelkite ant keliukų, o tada padėkite atsistoti. Pratimą kartokite 1-2 kartus.
k-augam-augam

Viens ir op:
vaikutį pasodinkite, duokite jam žiedelius į kuriuos galėtų įsikibti ir padėkite jam atsistoti. Pratimą kartokite 2-3 kartus.
k-viens-ir-op(1)

Kai vaikutis pradės vaikščioti, pradėkite jį mokyti bėgioti, pašokti, inicijuokite kuo daugiau judrių žaidimų, tačiau nepamirškite ir ramiai pasimankštinti.

Parengė: VŠĮ „Strakaliukas”[pb_builder]