Futbolas – populiariausias pasaulyje komandinis žaidimas. Azartiška ir dinamiška sporto šaka kursto milijonų gerbėjų aistras. 2014 m. pasaulio futbolo čempionato finalines varžybas stadione Brazilijoje stebėjo 74 tūkstančiai žiūrovų. Geriausių komandų žaidėjai uždirba iki 70 milijonų eurų per sezoną, jie yra žinomi, populiarūs, gerbiami ir mylimi futbolo aistruolių. Tad nemažai berniukų ir jų tėvelių svajoja, kad užaugus jų laukia svaiginanti sportinė karjera. Pamirštami ir viešai retai akcentuojami neigiami šios sporto šakos niuansai – traumos, investicijos – bei realiai neįvertinamos vaiko galimybės pasiekti aukščiausią lygą.

Tėveliai, norėdami, kad jų dukra ar sūnus taptu futbolininku, skuba ieškoti futbolo užsiėmimų jau 4-5 metų vaikams. Daug džiaugsmo tėveliams kelia vaikų rungtynės ir jų pirmosios mažos pergalės. Tačiau dalis tėvų neįsigilina, kokios įtakos ankstyvoji specializacija turi vėlesniame amžiuje ir kaip veikia sportinę karjerą.
Supažindinsime tėvelius su šios sporto šakos ugdymo subtilybėmis ir apžvelgsime pasaulines būsimųjų futbolo čempionų ugdymo tendencijas.

Vaikai, kurie lanko futbolo treniruotes, yra skirstomi į amžiaus grupes: U6, U8, U10, U12. Ugdymo metodikose pateikiami treniravimo metodai ir rekomendacijos, nurodomi net tinkamiausi aikštelių ir vartų parametrai pagal amžiaus grupes. Tai galima paaiškinti tuo, kad, pavyzdžiui, šešiamečiai yra dar pakankamai maži, kad galėtų bėgioti ilgas distancijas, žaisti su dideliu kamuolius ir saugoti didelius vartus (1 lentelė).

 

12

1 lentelė. Futbolo aikštės ir inventoriaus dydis, bei žaidimo parametrai pagal vaikų amžiaus grupę.

2 lentelėje pateikiamas ne tik vaikų suskirstymas pagal amžių, bet ir amžiaus grupių suskirstymas į ugdymo etapus bei ugdymo charakteristikos pagal amžių.

futb1

2 lentelė. Futbolo ugdymo etapai pagal amžiaus grupes ir jų ugdymo tendencijos.

Norime aptarti tik pirmuosius pogrupius, kurie judesio studijoje „Strakaliukas“ yra aktualiausi. Vedant vaikus į futbolo treniruotes labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokie įgūdžiai ugdomi treniruočių metu. Mažuosius sportininkus reikia mokyti futbolo technikos elementų, tačiau ne visų. Labai svarbu jau pirmosiose treniruotėse vaikus išmokyti kamuolio perdavimo ir priėmimo, žongliruoti kamuoliu bei smūgiavimo į vartus. Tačiau žaidimas galva, gynyba vienas prieš vieną ir panašūs elementai yra per sudėtingi šešiamečiams (3 lentelė). Treneriui svarbu ne tik išmanyti futbolo techniką, bet ir fiziologinius vaiko amžiaus tarpsnius.

FUTB3

3 lentelė. Futbolo technikos ugdymo tendencijos pagal vaikų amžių.

Vaikų fizinių gebėjimų ugdymas turi būti pritaikytas vaikų amžiui. 6-8 metų amžius – tinkamiausias laikas ugdyti vaikų greitumą, koordinaciją, reakciją, judrumą ir pagrindinius motorinius įgūdžius (4 lentelė). Tačiau futbolo taktikos (puolimo, gynybos) iki 9 metų vaikų visai nereikia mokyti. Šiuo amžiaus tarpsniu svarbiausia yra išmokyti vaikus žaisti su kamuoliu, o supažindinti su taktikos subtilybėmis geriausia vyresniame amžiuje (5 lentelė).

FUTB4

4 lentelė. Jaunųjų futbolininkų fizinių gebėjimų ugdymo tendencijos pagal vaikų amžių.

futb2

5 lentelė. Futbolo taktikos ugdymo tendencijos pagal vaikų amžių.

Nereikia pamiršti ir psichologinio ugdymo ankstyvajame amžiuje. Svarbiausia ugdyti vaikų motyvaciją, pasitikėjimą savo jėgomis bei pagarbą žaidimui, treneriui ir komandai. Privalu nuo pat pirmų treniruočių vaikams parodyti, jog tai yra komandinis žaidimas, kuriame reikia pagarbiai elgtis su komandos draugais, treneriu, bei pasitikėti savo jėgomis, kad galėtum padėti draugui žaidimo metu (6 lentelė).

FUTB5

6 lentelė. Jaunųjų futbolininkų psichologinio pasiruošimo ugdymo tendencijos pagal vaikų amžių.

Tėveliai dažnai nėra tikri, kada galima pastebėti, kad jų atžala turi tinkamų gebėjimų futbolui? Pasak talentų identifikavimo programos [6], vaikų gebėjimus futbolui galima pradėti identifikuoti nuo 10-12 iki 18 metų. Negalima teigti, kad šešiametis yra tinkams futbolui, nes dar negali jo mokyti taktikos bei įvertinti tam tikrų psichologinių niuansų. Jei vaikas lanko bendro fizinio ugdymo užsiėmimus, kur ugdomi įvairūs motoriniai įgūdžiai, išmokyti futbolo subtilybių galima ir vyresnius vaikus. Profesionalus treneris (ekspertas) gali pasakyti ar vaiko fiziniai gebėjimai yra tinkami futbolo žaidimui nuo 6 metų, bet tik tinkamai ugdant ir puoselėjant turimas savybes galima užauginti aukšto lygio sportininkus.

 

„Strakaliuko“ futbolo ugdymo tendencijos

Remiamės pasaulinėmis rekomendacijomis, tad „Strakaliuko“ futbolas subalansuotas mūsų mažiausiems žaidėjams.
Futbolo treniruotės vyksta nedidelėje „Strakaliuko“ salėje, kuri atitinka sportininkų amžių. Vaikai treniruojami nedidelėmis grupelėmis, naudojami įvairūs kamuoliai – nuo minkštų iki tikrų futbolo, bet mažo dydžio, kaip rekomenduoja literatūra. Vartai taip pat sumažinti. Futbolo treniruočių salė ir inventorius yra pritaikyti vaikams.

Užsiėmimai vyksta 45-60 min., priklausomai nuo vaikų amžiaus ir fizinių gebėjimų. „Strakaliuko“ treniruočių metodika yra pritaikyta futbolo treniruotėms, daugelio pratimų metu yra įvedamas kamuolys. Treniruočių metu vaikai pirmiausia apšyla, tada daro mankštą, pritaikytą mažiesiems futbolininkams, po to pereinama prie futbolo subtilybių, ugdoma vaikų koordinacija, reakcija, bėgimas, kamuolio valdymas (driblingas) bei atliekamos įvairios užduotys, kurios ne tik moko techninių dalykų, bet ir loginio mąstymo bei žaidimo disciplinos vienas prieš vieną arba du prieš du.

______________________________________________________________________________________

Naudota literatūra:
1. http://www.freeyouthsoccerdrills.com/coaching-youth-soccer.html;
2. http://www.coaching-kids-soccer.com/U6-soccer.html;
3. http://www.usyouthsoccer.org/coaches/;
4. M. Rugnetta. WYS Director of Coaching;
5. Dr. J. Perez. Age Group Organization. U.S. soccer Curriculum;
6. A. Mahadi, R. Singh. Talent indentification in Malaysia. National Sports Institute, 2014;[pb_builder]