Sportas – žmogaus sveikatos ir energijos pagrindas. Tokia frazę daugelis esame šimtą kartų girdėję. Šiuo metu pastebimas sveikos gyvensenos bumas: daugėja bandančių lieknėti, valyti organizmą, subalansuoti mitybą. Kaip grybai po lietaus dygsta fitneso, jogos centrai ir sporto salės suaugusiems. Natūralu, kad nepamirštame ir savo vaikų. Tad nuo kada ir kur juos leisti sportuoti? Pabandysime į šiuos klausimus atsakyti.

Vaikų norai greitai keičiasi. Tėčio emocingai stebimas futbolo čempionatas gali paskatinti norą spardyti kamuolį, o krepšininkų pergalė – mėtyti į krepšį. Dažnas vaikų noras keisti sporto šaką gali padėti surasti jam tinkamiausią. Sportas vaikams suteikia pasitikėjimo savimi, ugdo drausmę, stiprina fiziškai, padidina bičiulių ratą bei sukelia malonių emocijų. Galimas ir neigiamas sportinės veiklos poveikis. Pavojingiausias – netinkamai parinktas fizinis krūvis bei fiziniai pratimai. Tinkamas fizinis lavinimas būtinas nuo mažų dienų, nes pasekmės gali būti negrįžtamos. Tėveliai turėtų suprasti, kad kiekvienas paaugtas vaiko centimetras ir padidėjęs svoris reikalauja ir stipresnių raumenukų, sanarių. Todėl bet koks netinkamas krūvis arba jo visiškas nebuvimas gali turėti neigiamų pasekmių, tokių kaip netaisyklinga eisena, bėgimas, laikysena ir kiti sutrikimai.

IMG_0701

Pasak „Strakaliuko“ vadovo atletinio rengimo trenerio Mindaugo Pociaus, paruošusio ne vieną Lietuvos čempioną vaikų amžiaus grupėje, labai svarbu, kad tėveliai neskubėtų nulemti vaiko sportinės ateities, anksti parinkdami vieną sporto šaką, nepalikdami pasirinkimo. Visi tėveliai nori, kad atžalos pasiektų kuo geresnių rezultatų pasirinktose sporto šakose. Jie dažnai galvoja, kad kuo anksčiau vaikai pradės sportuoti tam tikrą sporto šaką, tuo geresni bus sportiniai įgūdžiai ir aukštesni rezultatai. Pasak Mindaugo, tokia nuomonė yra klaidinga. Ši teorija taikytina tik jaunose sporto šakose, kurių sportininkai baigia karjeras būdami 18-20 metų amžiaus (pvz. gimnastika, baletas ir t.t.).

Trenerio rekomendacijos:
• Tėveliams reikia stengtis, kad vaikas kuo daugiau judėtų, jau nuo tada, kai pradeda vaikščioti;
• Reikia ugdyti visas vaikų raumenų grupes;
• Ugdyti koordinaciją, staigumą, vikrumą. Tam tinka judrūs žaidimai;
• Neskirti per didelių krūvių;
• Reguliariai tikrinti vaiko laikyseną;
• 10-14 metų vaikams pasirinkti sporto šaką ir pradėti tikslingai sportuoti. Tik tokio amžiaus išryškėja fiziologinės savybės ir jų tinkamumas konkrečioms sporto šakoms.

Tačiau, jei jūs su vaiku dirbsite nuo mažens, lavindami staigumą, vikrumą, greitumą, koordinaciją, tai jis, sulaukęs 10-14 metų amžiaus, bus tinkamas bet kuriai sporto šakai.

Parengė „Strakaliuko” kolektyvas[pb_builder]