Rutulio stūmimas – lengvosios atletikos šaka, kurioje varžomasi kas toliau nustums (numes) sunkų metalinį rutulį. Šiais laikais vyrų varžybose yra naudojamas 7,25 kg svorio įrankis. Rutulys stumiamas iš 2,135 m skersmens apvalios aikštelės.

rutulio-stumimas-shema%20jpg.

Technika:

Išskiriami trys veiksniai, kurie nulemia gerą sportininko rezultatą:

1. įrankio išstūmimo greitis (geriausi rutulininkai išstumia rutulį 14m./sek. greičiu);
2. išstūmimo kampas (tinkamiausias 40-42 laipsniai);
3. sportininko ūgis.

Pradinė padėtis, pasirengimas šoksniui, šoksnis, baigiamieji judesiai ir pusiausvyros išlaikymas – tai rutulio stūmimo ciklas.

Pradinė padėtis: rutulys padedamas ant delno, nykštys ir mažylis rutulį prilaiko iš šonų. Taip paimtas rutulys priglaudžiamas prie kaklo. Alkūnė nukreipta į šoną ir šiek tiek pakelta į priekį. Sportininkas stoja prie užpakalinės rato pusės nugara stūmimo kryptimi.

Pasirengimas šoksniui: prieš pradėdamas šoksnį sportininkas pasilenkia, liemuo lenkiamas į priekį beveik lygiagrečiai su žeme.

Šoksnis: sportininkas atlieka šoksnį dešinės kojos pėda beveik slysdamas sektoriaus paviršiumi ir statydamas ją kuo greičiau po savimi.

rutulioBaigiamosios pastangos: po šoksnio, pastačius kairę koją, be sustojimų rutulį pradedama stumti, tai yra pradedami baigiamieji judesiai. Šioje rutulio stūmimo dalyje, trunkančioje 0,4-0,5 sek. registruojamas didžiausias rutulio judėjimo pagreitis. Visi šie judesiai turi būti atliekami vis greičiau ir baigiami padidintomis raumenų pastangomis.

Pusiausvyros išlaikymas: metikas išstūmęs rutulį peršoka nuo kairės kojos ant dešinės. Šie judesiai atliekami, kad būtų išlaikyta pusiausvyra ir nebūtų peržengta rato riba.

Rutulio stūmimas atliekant apsisukimą: metikas stovi nugara metimo kryptimi, liemuo paveiktas pečių posūkio sukamas dešinėn, tuo metu dubens padėtis nesikeičia. Kūno svoris labiau perkeliamas ant dešinės kojos, kairės pėdos priekine dalimi liečiamas pagrindas. Iš šios padėties pradedamas posūkis metimo kryptimi.

 

Taisyklės:

Parengiamuosius metimus burtais nustatyta tvarka galima atlikti tik specialiai įrengtose vietose ir vadovaujant teisėjams. Kvalifikaciniuose stūmimuose dalyviai turi 3 bandymus, po kurių įvykdę normatyvą arba patekę į 12-tuką patenka į finalines varžybas, kuriose turi dar 3 bandymus ir išaiškinamos vietos nugalėtojų.

Visi metimų rezultatai apvalinami mažėjančia tvarka 0,01 m.tikslumu. Aukštesnę vietą užims sportininkas pasiekęs geresnį rezultatą, jei rezultatai lygūs reikia žiūrėti ankstesniuosius, o jei ir ten lygu daryti permetimus.

 

Pasaulio rekordininkai

Lauko pasaulio rekordai:

Randy Barnes, 23,12 m, 1990 m. Vestvudas, JAV;

Natalya Lisovskaya, 22,63m, 1987 m., Maskva, Tarybų Sąjunga.

Uždarų patalpų rekordai:

Randy Barnes, 22,66 m, 1989 m. Los Andželas, JAV;

Helena Fibingerova, 22,50 m, 1977 m., Jablonecas prie Nicos, Čekoslovakija.

 

Lietuvos rekordininkai:

Lauko rekordai:

Donatas Stonkus, 21,10 m, 1985 m., Kaunas;

Danguolė Bimbaitė, 20,27 m, 1987 m. Leselidzė.

Uždarų patalpų rekordai:

Saulius Kleiza, 20,69 m, 1987 m., Kaunas;

Danguolė Bimbaitė, 19,60 m, 1984 m., Gomelis.[pb_builder]