Vaikų kinezioteipavimas. Kas tai?

Vaikams greitai augant, didėjant jų ūgiui ir svoriui, raumenys ir raiščiai nespėja sutvirtėti, todėl laikui bėgant gali atsirasti laikysenos sutrikimų: kojų X ir O formos deformacijos, pėdučių iškrypimai. Todėl tėvams auginant vaikus iškyla klausimas: kada tai normalu, kada nebe? Kur kreiptis? Dažniausiai tėvai kreipiasi į specialistus, tokius kaip pediatras arba kineziterapeutas. Šiuo metu viena iš naujausių kineziterapijoje metodikų yra derinti gydymą judesiu ir kinezioteipavimą. Reguliari mankšta stiprina visą organizmą ir gerina atskirų organų veiklą. Padidėjęs raumenų tonusas, ištvermė ir jėga, nuo to priklauso taisyklinga laikysena. Kinezioteipavimas gali būti labai gera pagalbinė priemonė norint efektyviau pasiekti teigiamus rezultatus. Juk kartais vaikams yra sunku išlaikyti ilgai dėmesį kineziterapijos užsiėmimuose, todėl derinant šiuos du metodus vaikams užsiėmimai taps malonesni, o tėveliai greičiau džiaugsis teigiamais rezultatais.

Kas yra kinezioteipavimas?

Kinezioteipavimas yra palyginti naujas metodas naudojamas pediatrijoje. Pediatrijoje kinezioteipavimas kartu derinant su reguliaria vaiko terapijos programa, kurią taikant teigiamai sudirginami odos mechano receptoriai, todėl vėlesniame laikotarpyje gerinama savarankiška raumenų koordinacija pažeistoje ar nusilpusioje galūnėje [1]. Kinezioteipavimas neriboja judesių amplitudės ir leidžia kūno raumenų – griaučių sistemai atsistatyti pačiai. Ši metodika paremta savaiminiu kūno gijimo principu, todėl gali būti naudojamos esant tiek ūmiems, tiek lėtiniams pažeidimų laikotarpiams. Suteipavus pažeistą vietą suteikiamas stabilumas ir apsauga, sumažinamas skausmas ir patinimas bei ribojamas skausmingas judesys [2].

Kas yra kinezioteipas?

Kinezioteipas – tai elastingas ir plonas teipas, kurio storumas atitinka žmogaus odos epidermio storį. Kinezioteipas yra pagamintas iš 100 proc. aukštos kokybės medvilnės, kuri leidžia kvėpuoti odai. Jo sudėtyje nėra latekso, o vietoj jo naudojamas medvilnės pluoštas su uretanu. Klijai naudojami kinezioteipo lipimui prie odos yra netoksiški, pagaminti iš augalinės kilmės produkto Termsol. Kinezioteipas atsparus vandeniui, todėl jį galima nešioti nuo 3 iki 9 dienų [2; 3].

Kokiais atvejais rekomenduojamas kinezioteipavimas?

Kinezioteipavimas yra rekomenduojamas nuo kūdikystės, kai yra padidėjęs raumenų tonusas. Vaikams turintiems plokščiapadystę, šleivapėdystę, kelio sąnarių hiperekstenziją, Osgood-schlatter sindromą, hiperlordozuotą juosmenį, netaisyklingą rotacinę kojų padėtį, X formos kojų deformaciją (genu valgum), laikysenos sutrikimą, įgimtą sąnarių kontraktūrą, skoliozę taip pat yra naudojamas kinezioteipavimas kaip pagalbinė priemonė reabilitacijoje [4]. Taip pat atlikti tyrimai parodė, kad vaikų su sumažėjusiu pilvo raumenų tonusu suteipavus su kinezioteipu pagerėjo rezultatai, mažiau atsirado kompensacinių judėjimų per juosmeninę dalį, sumažėjo atsikišęs pilvas [5]. Pagal atliktus tyrimus, taip pat nustatyta, kad minimaliausias kinezioteipavimas vaikams gali pagelbėti bei suaktyvinti nusilpusią ar atleisti spastišką vietą [6]. Mokslininkai nustatė, kad kinezioteipavimas gali pagerinti vaikų gijimo rezultatus esant neurologiniams sutrikimams. Todėl esant viršutinių galūnių sutrikimui svarbu atpalaiduoti ir ištempti ankštumą esant nykščio ir nykščio pakylos zonoje. Taikydami įvairią techniką tokią kaip neuroraumeninis gydymas, miofascialinis atpalaidavimas, sąnarių mobilizacija, svorio-laikysenos išlaikymas, ir taip toliau, gali suaktyvinti sutrikusį tonusą ir pagerinti riešo bei rankos pakėlimą [6].

Ar tai neskausminga vaikui?

Kinezioteipai yra įvairių spalvų ir pobūdžių, todėl prieš teipavimą yra atliekamas jautrumo testas, kad nustatyti odos reakciją į dirginimą. Jeigu yra jautri oda prieš teipavimą galima naudoti specialų pienelį. Kinezioteipavimas yra ne tik, kad neskausmingas, bet ir smagus, nes pleistrai yra spalvoti, žaismingi, juk mergaitėms taip smagu rožinis „aksesuaras“. Tai ne tik neskausminga procedūra, bet ir nekelia nepatogumų. Kinezioteipas „nebijo“ maudynių duše ar vonioje, tik sausinimas atliekamas su rankšluosčiu ne braukiant, o tapšnojant. Norint paprastai nuimti teipą galima ištepti kūdikių aliejumi, saulėgrąžų aliejumi ar losjonu teipo vietą palaikant penkiolika minučių ir nueinant į dušą ar vonią. Nuėmus teipą būtina tas vietas nuplauti muiluotu vandeniu [4].

Parengė „Strakaliukas“, Kineziterapeutė Roberta-Zarembienė

Naudota literatūra:

  1. Yasukawa A., Patel P., Sisung C. Pilot study: Investigating the effects of Kinesio Taping in an acute pediatric rehabilitation setting. The American Journal of Occupational Therapy. 2006 Jan-Feb;60(1):104-10.

  2. Osterhues D.J. The use of Kinesio Taping in the Management of Traumatic Tatella Dislocation. A case study. Physiotherapy and Practise. 2004, 20, 267–270.

  3. Murray H. Kinesio Taping, Muscle Strength and Rom after ACL repair. Journal of Orthopedic and Sport Pphysical Therapy. 2000, 30, 1–7.

  4. Martin P. Yasukawa A. Kinesiotaping in Pediatrics: Fundamentals and Whole Body Taping. Kinezio book. 2010, 60-64.

  5. Jaraczewska E., Long C. Kinesio Taping in Stroke: Improving Functional use of the Upper Extremity in Hemiplegia. Topics in Stroke Rehabilitation. 2006, 13, 31–42.

  6. Kenzo K. Applications of Taping: Lymphatic to Pediatric. Dynamic Chiropractic. 2011, 29, Issue 22.

  7. http://www.kinesiologytapeinfo.com/pediatric-kinesiology-tape-product-review/.

[pb_builder]

Call Now Button