Kartais norėtųsi įlysti į savo vaiko smegenis ir suprasti, kas gi jose dedasi, ar ne tiesa? O veiksmo ten išties daug. Būtent nuo gimimo iki penkerių metų amžiaus smegenys auga ir vystosi sparčiausiai. Toks intensyvus etapas daugiau gyvenime nepasikartoja. Būtent todėl šiame amžiaus tarpsnyje labai svarbūs edukaciniai užsiėmimiai vaikams.
Smegenims vystytis ir naujoms neuronų jungtims kurtis gali padėti ir paprastos, ypatingų resursų ar specialių žinių nereikalaujančios veiklos. Štai penki užsiėmimai, kurie ne tik leis smagiai leisti laiką su savo vaikais, bet ir duos darbo jų smegenims ir padės jas auginti.
- Dėliokite kaladėles. Kaladėlių populiarumas neblėsta jau daugybę metų. Tai plačiai pritaikomas žaislas. Kaladėlės ne tik padeda mokytis pažinti spalvas ir formas, bet ir ugdo kūrybiškumą, skatina dirbti vaizduotę. Iš kaladėlių galima statyti bokštus, tiesti kelius, o trinktelint vieną į kitą – kurti muziką, mušti ritmą. Be to, jos padeda stiprinti motorinius įgūdžius.
- Išbandykite sensorinius žaidimus. Pirštais beriant smėlį, tepant švelnų kremą, kišant rankas po šaltu vandeniu, liečiant skirtingus audinius, medžiagas, įsijungia visi penki žmogaus pojūčiai – rega, lytėjimas, skonis, uoslė ir klausa. Tokios jutiminės veiklos padeda kurtis naujiems nervų ryšiams smegenyse ir paruošia jas sudėtingesnėms užduotims ir mokymosi iššūkiams ateityje.
- Įsijauskite į skirtingus vaidmenis. Vaizduotės žaidimai (persirengiant, žaidžiant namus, parduotuvę ar apsimetant superherojais) lavina vaiko vaizduotę, kūrybišką mąstymą, socialinius įgūdžius ir net stiprina savikontrolę.
- Žaiskite slėpynių. Galvodami, kur galėtų pasislėpti, mažyliai mokosi strateginio mąstymo. Ieškodami tų, kurie slepiasi, vaikai turi apsvarstyti visas vietas, kuriose kiti žaidėjai galėtų slėptis. Tai padeda lavinti erdvinį mąstymą, geriau susigaudyti skirtingose aplinkose. Taigi paprastos slėpynės išties naudingesnės vaikų smegenims nei galėtų pasirodyti.
Tvarkykitės, tvarkykitės ir dar kartą tvarkykitės! Kol vaikutis dar per mažas, kad galėtų savarankiškai atlikti kai kuriuos namų ruošos darbus, paprašykite jums padėti sutvarkyti žaislus ar drabužius. Tai padės suvokti skirtingas kategorijas, mokytis rūšiuoti daiktus ir padėti juos į vietą. Taip pat taip ugdomas atsakomybės jausmas.
Taigi net paprasti užsiėmimai su vaikais – nuo visiems žinomų žaidimų iki buities darbų, ne tik padeda daugiau laiko praleisti drauge ir stiprinti tarpusavio ryšį, bet ir sudaro puikias sąlygas kurtis naujiems neuronų ryšiams smegenyse palankiausiu laiku.
Parengė: Strakaliukas[pb_builder]