Vis mažiau vaikų sutinkame kiemuose, žaidimų aikštelėse, todėl tėvai stengiasi užrašyti vaikus į sporto būrelius, kad jie nors kiek fiziškai pajudėtų. Lieka tik nuspręsti,  kokia sporto šaka Jūsų vaikui tinka labiausiai.

Renkantis sporto šaką būtina atsižvelgti į savo vaiko:

  • Pomėgius.
  • Charakterį, koks sportas jam labiau tiktų – komandinis ar individualus.
  • Fizinius gebėjimus, kadangi kiekvienas vaikas auga ir vystosi skirtingai.
  • Amžių tai vienas svarbiausių aspektų renkantis sporto šaką, nes tam tikros sporto šakos skiriasi savo sudėtingumu, meistriškumo ir specializacijos reikalavimais.

Dažniausiai sporto šaką savo vaikams išrenka tėvai, tačiau jie turėtų žinoti, kuri sporto šaka yra rekomenduojama tam tikro amžiaus vaikams.

2-4 metai – pasiruošimas sportui

Patiems mažiausiems, kurie pradeda valdyti savo judesius ir gali sportuoti be tėvų pagalbos, patartina lavinti pagrindinius judamuosius gebėjimus: ropojimą, šliaužimą, bėgimą, šokinėjimą, gaudymą. Šiuos gebėjimus galiam lavinti nebūtinai sporto mokykloje ar salėje – tam puikiai tinka kiemas, žaidimų aikštelė.

5-9 metai – pažintis su sporto šakomis

5–9 metų vaikai save galėtų išbandyti komandiniuose žaidimuose (futbolas, krepšinis ir t.t.); plaukime; gimnastikoje; šokiuose; dailiajame čiuožime.

Ką ugdo komandinis sportas

Komandinio sporto metu vaikai yra skatinami dalintis, mokosi bendravimo, lavina koordinaciją bei loginį mąstymą. Šiame vaiko amžiaus tarpsnyje rekomenduojamas ir plaukimas. Plaukimas kompleksiškai stiprina organizmą: gerina medžiagų apykaitą ir imuninę sistemą, stiprina nugaros raumenis ir stuburą, skatina geresnį vaiko augimą ir vystymąsi, ypač, jei yra prižiūrimas ir kontroliuojamas profesionalaus trenerio.

Gimnastika, šokiai, dailusis čiuožimas

Gimnastikos užsiėmimų metu ugdoma jėga, kūno lankstumas, gerinama koordinacija, laikysena, grakštumas, plastiškumas. Gimnastika taip pat patariama vaikams, kurie turi silpnesnius raumenis, nes būtent ši šaka padeda juos sustiprinti.  Šokių, kaip ir gimnastikos, užsiėmimų metu yra lavinama laikysena, lankstumas, koordinacija, ritmo jausmas bei ištvermė. Dailiojo čiuožimo užsiėmimai stiprina raumenis, ištvermę, lankstumą, koordinaciją, pusiausvyrą.

10-12 metai – ištvermei ir susikaupimui lavinti

Sulaukus 10-12 metų vaikai gali išbandyti komandinius žaidimus; ištvermės sporto šakas (dviračiai, irklavimas, slidinėjimas ir t.t.); lengvąją atletiką; kovos menus. Ištvermės sporto šakos vaikams patartinos tik tuomet, kai susiformuoja kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių sistemos. Lengvoji atletika padeda mokytis bazinių sporto judesių, juos lavinti ir stiprinti. Lavėja šoklumas, greitumas, ištvermė, jėga, lankstumas ir t.t. Kovos menų užsiėmimų metu ugdomi bendri fiziniai gebėjimai, taip pat ir disciplina bei pasitikėjimas savimi. Moko susivaldyti, kovoti ir priimti tinkamus sprendimus.

Kodėl nereikėtų parinkti sporto šakos per anksti 

Viena dažniausių klaidų, kurias daro tėvai, yra ankstyva sportinė specializacija. Užsiėmimas viena sporto šaka išryškina ir tobulina tik mažą dalį fizinių gebėjimų, užgoždamas ir neugdydamas kitų, tai gali pakenkti tolimesniam vaiko vystymuisi.

Tad svarbu žinoti, kad:

  • Iki 12 metų amžiaus vaikui 80 proc. fizinės veiklos turi sudaryti bendras fizinis aktyvumas ir tik 20 proc. profesionalus sportas.
  • 13 – 15 metų amžiaus vaikams rekomenduojamas 50 proc. bendras fizinis aktyvumas ir 50 proc. profesionalus sportas;
  • 16 metų ir vyresniam paaugliui jau galima fizinį krūvį skirstyti taip: 20 proc. bendras fizinis aktyvumas ir 80 proc. profesionalus sportas.

Vis dėlto jei tėveliai nori, kad vaikas užsiimtų kuria nors sporto šaka ir kad vaiko įgūdžiai vystytųsi proporcingai, patartina iki 11-12 metų neapsistoti ties viena sporto šaka ar bent išbandyti keletą, nes skirtingi užsiėmimai lavina skirtingus gebėjimus. Ir tik po to specializuotis vienoje sporto šakoje. Ją renkantis dar labai svarbu atsižvelgti ir į tai, kokie bus keliami tikslai. Ar sportas bus tik užsiėmimas praleisti laisvalaikiui, pramogai, ar bus tikslingai siekiama aukštų rezultatų.

Renkantis sporto šaką svarbu atsižvelgti ir į traumų riziką. Vienose sporto šakose ji mažesnė, kitose didesnė, tad pasvarstykite, ar esate pasiryžę rizikuoti savo vaiko sveikata. Pasirinkus konkrečią sporto šaką reikėtų atsižvelgti į labai svarbų faktorių – trenerį. Būtent šis žmogus mokys jūsų vaiką tinkamai atlikti pratimus, padės išvengti traumų ir užtikrins, kad treniruočių procesas būtų tikslingas. Rekomenduojama pirmosiose treniruotėse dalyvauti kartu, iš šono stebėti trenerio elgesį ir jo bendravimą su vaikais, ar vienodai paskirstomas dėmesys. Būtina atsižvelgti į treniruotės metu duodamo krūvio vaikams, ar ne per daug iš jo bus reikalaujama.

Tėvelių vaidmuo čia irgi labai svarbus. Būtina padrąsinti, pagirti savo vaikus, kad vaikas norėtų sportuoti ir būti sveikas.

Parengė treneris Tomas Vitonis

[pb_builder]